Ratio and Rate Problems

We will use real world examples to solve ratio and rate problems. To solve ratio and rate problems you can use equivalent ratios with multiplication and division:

 

Example 1: A survey found that 12 out of every 15 people in the United States prefer eating at a restaurant over cooking at home. If 400 people selected eating at a restaurant on the survey, how many people took the survey?

Step 1 simplify 12/15 using GCF.

 Find GCF:

 Factors of 12 :1,2,3,4,6 and 12

Factors of 15:1,3,5, and 15

Common factors of 12 and 15: 1 and 3 . Although all bold numbers are common factors of 12 and 15, 3 is the greatest common factor. We divide the numerator and denominator by 3.

Step 2 use an equivalent ratio to solve this problem:

We  need to put the number of people who selected eating at a $1 restaurant in the numerator and x as the unknown factor. We multiply the numerator by 100 to get 400.  Since we multiplied the numerator by 100 we also need to multiply the denominator by 100. Therefore, 500 people took the survey.

 

Example 2:

A tutor charges $30 for 2 hours.How much does she charge for 5 hours?

Step 1 We can set up an equivalent ratio to find the unit rate:

Step 2 If she charges $15 per hour, we need to multiply $15 x 5= $75

So for 5 hours, the tutor will charge you $75

 

Found On the Web:

Ratio, Rate and Proportion Video

Activity:

Ratio, Proportion, and Percent Activity

PowerPoint:

Ratios.ppt

Games:

Ratio Stadium

Ratio and Proportion Game



Views: 2577

Comment

You need to be a member of Math Concentration to add comments!

Join Math Concentration

Advertising Information

If you represent a company and would like advertising, sponsorship, or promotions information, CLICK HERE to request our media kit.

Make a Difference

Please support our community of students, parents, and teachers or caregivers who all play vital roles in the homework process by contributing whatever you can to keep our site alive :)

Members

Notes

Figure This Challenge #56

  • Complete Solution will be given on May 17, 2015

Complete Solution:

 …

Continue

Created by Wanda Collins May 10, 2015 at 1:56pm. Last updated by Wanda Collins May 10, 2015.

Math Homework Help Online

Professional math homework help get your math solved today.

Do you need help with math homework? Our reliable company provides only the best math homework help.

Try best college paper writing service to get the best custom essays for affordable prices

Fun Math Facts:

Math Limerick

Question: Why is this a mathematical limerick?

( (12 + 144 + 20 + 3 Sqrt[4]) / 7 ) + 5*11 = 92 + 0 .

Answer:

A dozen, a gross, and a score,
plus three times the square root of four, divided by seven, plus five times eleven, is nine squared and not a bit more.

---Jon Saxton (math textbook author)

Presentation Suggestions:
Challenge students to invent their own math limerick!

The Math Behind the Fact:
It is fun to mix mathematics with poetry.

Resources:

Su, Francis E., et al. "Math Limerick." Math Fun Facts.

funfacts

Pre-K, Kindergarten, First, Second, Third, Fourth, Fifth, Sixth, Seventh, Eighth, Ninth, Tenth, Eleventh, Twelfth, Higher Education, Adult Education, Homeschooler - TeachersPayTeachers.com

Photos

Loading…
  • Add Photos
  • View All

Badge

Loading…

   Excellent!
   Very Good
   Good
   Fair
   Poor
&


AmericasBest.com